Main Menu
Login
Articles
Patisoners Psion projects (17 articles)
Open in new window
Macro assembler AS for psion er5 machines
emxasl is a free port of Alfred's AS assembler for psion er5 machines with installed epocemx system.
For download please visit: psion patisoners download section
How to make more partition on Psion CF card
Article describe step-by-step method how to make more than one partitions on Psion CF card.
bpatch - Binary patching tool
bpatch is universal tool for patching any binary files. This tool maybe exists for many GPL OS but I don't find it.
I developed bpatch in ANSI C with emphasis to the portability. So you can compile and use bpatch on: M$-DOS, Windoze, Linux, Epoc, EpocEmx and many others OSes. Sources are published under GPL license, so you can feel free if you want make some modifications.
TomTom's Psion Sinclair ZX-Spectrum emulator v.4.0 bugfix patch
Patisoners decide to make and release patches which fix some major bugs of TomTom's emulator leastways. We are made it in the hope that it will be useful for rest of Psion and Sinclair community.
Psion netBook operating system image file bugfix patch
Article describe about some bugs in actual Psion netBook operating system. In article is published cumulative bug fix patch and explained method how fixing this bugs against actual Psion netBook OS image file ver. 1.05 (rel.158). If someone use another language variant of image file than is in support list and needs my patches for your language variant of OS.IMG file, please contact me and I try prepare patch file for your language variant.
Batch Renamer - multi renaming tool for Epoc
BatchRenamer is multipurpose renaming utility. It allows you to rename all files in specified folder, create log file with formatting options and also reverse changes based on the log file.
syoSSH 0.04 – New version of the SSH EPOC client
After applying my patches to the netBook OS image your eikon console support colours. I always want ssh client with colour support for my Psion netBook. So I modified existing syoSSH sources, add colour terminal support and fixed some issues. Version 0.04 of syoSSH was born.
LHA archiver for EPOC
I always want have couple different archivers for my Psion machine. I started porting some archivers for Psion machines last year and there is result: LHA archiver.
ACE unpacker for EPOC
I always want have couple different archivers for my Psion machine. I started porting some archivers for Psion machines last year and there is result ACE archive unpacker.
ARJ unpacker for EPOC
I always want have couple different archivers for my Psion machine. I started porting some archivers for Psion machines last year and there is result ARJ archive unpacker.
RAR unpacker for EPOC
I always want have couple different archivers for my Psion machine. I started porting some archivers for Psion machines last year and there is result RAR archive unpacker.
OpenWith macro
OpenWith is inspired by psiLoc's plOpenWith. Basically OpenWith allows you to associate different applications to different filetypes. Even you can have more applications associated for one filetype or folder. Actually you can use OpenWith for managing RAR, ARJ, ZIP, LHA, ACE, TAR, GZ, BZ2 archive file.
ImageJ for Psion
wrapper for launching ImageJ on the Psion machines.
T-Clock
Small always on top world clock for Epoc
AppPatch
Similar to bpatch, AppPatch can patch multiple files, folders at once. Designed to simplify patching full appplications.
Switch On/Off restore utility
Small, yet useful, utility to save System Switch On/Off behavior.
Frozen Bubble for EPOC
Psion users were waiting for quality new Psion game many years. Patisoners trying fill this gap now. We are presenting port of famous Linux game like a technological demonstration of colour Psion machines potential, which was never used at all.
Patisoners Sinclair projects (1 articles)
Open in new window
Sinclair QL and ZX Spectrum importer for ImageJ
Simple macro for ImageJ to import native screens from ZX Spectrum and Sinclair QL.
ZX Šumava project (10 articles)
Speccy Šumava 3.8.2013-10.8.2013
Nevíte kam v létě na odpočinkovou dovolenou? Chcete strávit týden na chalupě na Šumavě, užít si sluníčka, koupaliště, geocachingu, vysílaček, počítačů a speccy? Mám pro vás všechny nabídku. Čtěte dále....
ZX Šumava #2014
Nevíte kam v létě na odpočinkovou dovolenou? Chcete strávit týden na chalupě na Šumavě, užít si sluníčka, koupaliště, geocachingu, vysílaček, počítačů a speccy? Mám pro vás všechny nabídku. Čtěte dále....
ZX Šumava #2015
Nevíte kam v létě na odpočinkovou dovolenou? Chcete strávit týden na chalupě na Šumavě, užít si sluníčka, koupaliště, geocachingu, vysílaček, počítačů a speccy? Mám pro vás všechny nabídku. Čtěte dále....
ZX Šumava #2016
Ahoj vši,
určitě netrpělivě čekáte na termín ZX Šumavy 2016, tak tady je:
ZX Šumava #2017
Po skoro roce už mnoho z Vás ani nevěří, že to byla skutečnost. Někteří to považují za bájný mýtus, Atlantidu, která je navždy ztracena. Zůstalo ovšem několik věrných a Ti Vás opět zvou na legendární akci ZX Šumava 2017! Vaše čekání je u konce, už si nemusíte vše pouze představovat, je to tu. Pokud plánujete dorazit, prosím přečtěte si další informace a kontaktujte organizátory...
ZX Šumava #2018
Čas strádání, hrůz a nejistoty, jestli se i v roce 2018 uvidíme na akci známé v hlubokém Vesmíru (podmnožina UNAPA) pod jménem ZX Šumava je definitivně pryč! Z titulu a moci nám svěřené samotným Imperátorem, Vám s radostí oznamujeme, že se i letos šťastně setkáme.
ZX Šumava #2019
Pryč s nejistotou a obavami, zda se i v roce 2019 uvidíme na akci známé v hlubokém Vesmíru (podmnožina UNAPA) pod jménem ZX Šumava je definitivně pryč! Z titulu a moci nám svěřené samotným Imperátorem, Vám s radostí oznamujeme, že se i letos šťastně setkáme.
ZX Šumava #2020
Pryč s nejistotou a obavami, zda se i v roce 2020 uvidíme na akci známé v hlubokém Vesmíru (podmnožina UNAPA) pod jménem ZX Šumava! Z titulu a moci nám svěřené samotným Imperátorem, Vám s radostí oznamujeme, že se i letos šťastně setkáme. Jen to možná bude kromě ZX vyžadovat i roušku.
ZX Šumava #2021
Pryč s nihilismem a temnými fakenews, jestli se i v roce 2021 uvidíme na akci známé v hlubokém UNAPA Vesmíru pod jménem ZX Šumava! Z titulu a moci nám svěřené samotným Imperátorem, Vám s radostí oznamujeme, že se i letos šťastně setkáme. Jen to možná bude kromě ZX vyžadovat opět také roušku.
ZX Šumava #2022
Ano peklo zmrzlo a zase roztálo, protože i v roce 2022 se uvidíme na akci známé v hlubokém UNAPA Vesmíru pod jménem ZX Šumava! Jen se možná díky následkům prodělaného Covidu už neucítíme, ale to je možná i lepší. Takže vlastně také pozitivní zpráva.
Bur knowledgebase (0 articles)
Vampire: the Eternal Struggle card game (0 articles)
Open in new window